| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type |
|
| Receptacle Type | NEMA L6-30P 30A |
| Receptacle Detail |
|
| Number of Battery & Surge Outlets | 3 |
| Cord Length | 10 ft |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 4000 VA |
| Input Voltage | 208 V AC |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Input Frequency | 63 Hz |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Bypass Switch | Internal |
| Emergency Power OFF | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Modular Slots |
|
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 12.70 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 30.20 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 4 Hour |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 8U |
| Mounting Location | Front |
| Mounting Preference | Lower |
| Height | 14" |
| Width | 19" |
| Depth | 28.7" |
| Weight (Approximate) | 229.48 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| For Country/Region | United States |
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | CSA |
| Optimized Energy Efficiency | Yes |
| Product Take Back Program | Yes |
| RoHS Exemption Information | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=SYH4K6RMT_ROHS_DECLARATION&p_FileName=SYH4K6RMTKIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf |
| REACH Declaration URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=65036261&lang=en-us |
| EU RoHS Declaration URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=65036261&lang=en-us |
| California Proposition 65 Warning | WARNING: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |
| REACH free of SVHC | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Warranty Information | 2 years repair or replace, optional on-site warranties available, optional extended warranties available |
backups.pdf SYH4K6RMT