| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type |
|
| Receptacle Type | Hard Wire 3-wire |
| Receptacle Detail | 1 x Hard Wire 3-wire |
| Number of Battery & Surge Outlets | 1 |
| Overload Protection | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 12 kVA |
| Input Voltage | 440 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Input Frequency | 65 Hz |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Bypass Switch |
|
| Emergency Power OFF | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Modular Slots | 1 x SmartSlot |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Characteristics | Spill-proof/Maintenance-free |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 7.50 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 20.20 Minute |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Thermal Dissipation | 1086.41 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Form Factor | Tower |
| Height | 37" |
| Width | 19" |
| Depth | 29" |
| Weight (Approximate) | 580 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
backups.pdf SYA12K16I