| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | Hard Wire 5-wire |
| Receptacle Type |
|
| Receptacle Detail |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 10000 VA |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage |
|
| Input Frequency | 70 Hz |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Input Current | 27 A |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Bypass Switch |
|
| Emergency Power OFF | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Modular Slots |
|
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 5.50 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 18 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 5 Hour |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Tower |
| Height | 59" |
| Width | 14" |
| Depth | 32" |
| Weight (Approximate) | 671 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
backups.pdf SUVTP10KF1B2S