| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | Hard Wire 3-wire (2PH + G) |
| Receptacle Type |
|
| Receptacle Detail |
|
| Number of Battery & Surge Outlets | 6 |
| Bypass Switch |
|
| Emergency Power OFF | Yes |
| Phase | Single Phase |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 20 kVA |
| Load Capacity (Watt) | 16 kW |
| Input Voltage | 208 V |
| Input Current | 114 A |
| Output Voltage | 208 V AC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Batteries | 4 |
| Battery Characteristics | Spill-proof, Maintenance-free |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 4.90 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 15.30 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 2 Hour |
| Hot Swappable | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 21" |
| Width | 17" |
| Depth | 30.4" |
| Rack Height | 12U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Mounting Preference | Lower |
| Mounting Location | Front |
| Weight (Approximate) | 546.15 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| For Country/Region | United States |
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | UL 1778 |
| Software Included | PowerChute Management Software |
| Optimized Energy Efficiency | Yes |
| Product Take Back Program | No |
| RoHS Exemption Information | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=SURT20KRMXLT_ROHS_DECLARATION&p_FileName=SURT20KRMXLTKIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf |
| REACH Declaration URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=765796&lang=en-us |
| EU RoHS Declaration URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=765796&lang=en-us |
| Environmental Profile Availability | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1512017_EN |
| End of Life Manual Availability | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1512017_EN |
| California Proposition 65 Warning | WARNING: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |
| REACH free of SVHC | No |
| WEEE Statement | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Country of Origin | Philippines |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
| Additional Warranty Information | 2 years repair or replace |
backups.pdf SURT20KRMXLT