| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type |
|
| Receptacle Type |
|
| Receptacle Detail |
|
| Number of Battery & Surge Outlets | 21 |
| Dataline Protection | RJ-45 |
| Overload Protection | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 15 kVA |
| Input Voltage | 220 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Bypass Switch |
|
| Emergency Power OFF | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Modular Slots | SmartSlot |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Batteries | 4 |
| Battery Characteristics | Maintenance-free/Sealed/Spill Proof |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Typical Battery Recharge Time | 2.50 Hour |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 12U |
| Height | 21" |
| Width | 17" |
| Depth | 30.4" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
Output Voltage Note:
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
backups.pdf SURT15KRMXLI