| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Detail |
|
| Number of Battery & Surge Outlets | 6 |
| Dataline Protection | RJ-11 |
| Cord Length | 6 ft |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 500 VA |
| Load Capacity (Watt) | 300 W |
| Input Voltage | 120 V |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Waveform Type | Stepped Approximated Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 480 J |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Characteristics | Spill-proof, Maintenance-free |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 3 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 15 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 8 Hour |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 6.5" |
| Width | 3.6" |
| Depth | 11.2" |
| Form Factor | Tower |
| Mounting Preference | No Preference |
| Mounting Location | Front |
| Weight (Approximate) | 13.82 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| For Country/Region | United States |
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards | cUL Listed|California (CEC) Battery Charger|ENERGY STAR V2.0 (USA)|Industry Canada |
| Energy Star | Yes |
| Optimized Energy Efficiency | Yes |
| Product Take Back Program | No |
| Mercury Free | Yes |
| RoHS Exemption Information | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=BK500BLK_ROHS_DECLARATION&p_FileName=BK500BLKKIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf |
| REACH Declaration URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=760912&lang=en-us |
| EU RoHS Declaration URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=760912&lang=en-us |
| Environmental Profile Availability | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1712010_EN |
| End of Life Manual Availability | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1712010_EN |
| California Proposition 65 Warning | WARNING: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |
| Energy Star URL | https://www.energystar.gov/products/uninterruptible_power_supplies |
| REACH free of SVHC | No |
| Country of Origin | India |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information | 3 years repair or replace |
| Directly Connected Equipment Guarantee | Lifetime |
backups.pdf BK500BLK