| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 4 x NEMA 5-15R |
| Number of Battery & Surge Outlets | 8 |
| Dataline Protection | RJ-45 |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 650 VA |
| Load Capacity (Watt) | 390 W |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Waveform Type | Stepped Sine Wave |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Batteries | 1 |
| Battery Characteristics | Spill-proof, Maintenance-free |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 3 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 12 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 1 Day |
| Hot Swappable | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 3.5" |
| Width | 7.1" |
| Depth | 11.9" |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 13.67 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
backups.pdf BE650G1-CN