| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Detail |
|
| Number of Battery & Surge Outlets | 6 |
| Cord Length | 5 ft |
| Transfer Time | 6 ms |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 425 VA |
| Load Capacity (Watt) | 255 W |
| Input Voltage | 120 V |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Waveform Type | Square Wave |
| Surge Energy Rating | 180 J |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 3 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 8 Hour |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 5.5" |
| Width | 10" |
| Depth | 4.1" |
| Form Factor | Tower |
| Mounting Preference | No Preference |
| Weight (Approximate) | 5.73 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| For Country/Region | United States |
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | California (CEC) Battery Charger|cTUVus |
| Energy Star | Yes |
| Optimized Energy Efficiency | Yes |
| Product Take Back Program | No |
| Mercury Free | Yes |
| RoHS Exemption Information | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Declaration+of+Conformity+%28Sustainability%29&p_Doc_Ref=BE425M_ROHS_DECLARATION&p_FileName=BE425MKIT_ROHS_DECLARATION_US.pdf |
| REACH Declaration URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=exportPdfReach&pid=453803371&lang=en-us |
| EU RoHS Declaration URL | https://checkaproduct.se.com/DistantRequestDispatcher.aspx?action=export&pid=453803371&lang=en-us |
| Environmental Profile Availability | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Environmental+Disclosure&p_Doc_Ref=ENVPEP1712010_EN |
| End of Life Manual Availability | https://download.schneider-electric.com/files?p_enDocType=Circularity+Profile&p_Doc_Ref=ENVEOLI1712010_EN |
| California Proposition 65 Warning | WARNING: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |
| Energy Star URL | https://www.energystar.gov/products/data_center_equipment/uninterruptible_power_supplies |
| REACH free of SVHC | No |
| WEEE Statement | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information | 3 years repair or replace |
| Directly Connected Equipment Guarantee | Lifetime |
backups.pdf BE425M