| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | DIN Rail |
| Height | 2.4" |
| Width | 1.4" |
| Depth | 2.7" |
| Weight (Approximate) | 2.40 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
Agency Listings:
|
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |