| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 115 V AC |
| Maximum Input Current | 2 A |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Maximum Output Power | 15.40 W |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Output Ports | 16 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.1" |
| Width | 0.8" |
| Depth | 0.3" |
| Weight (Approximate) | 10.20 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
Four (4) of the ports are selectable for 30W to accommodate non-PoE complaint IP fixed or PTZ cameras |
| Compatibility |
PTZ Cameras |
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | United States |
| NDAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |