| Technical Information | |
|---|---|
| Features |
|
| Application/Usage |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Output Voltage |
|
| Output Current | 2.50 A |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 8.5" |
| Width | 7.5" |
| Depth | 3.5" |
| Weight (Approximate) | 4.10 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | United States |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |