| Technical Information | |
|---|---|
| Device Supported | Control Panel |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 24 V DC |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Temperature | 120.2°F (49°C) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 27" |
| Depth | 6.3" |
| Width | 19" |
| Weight (Approximate) | 43.15 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Compatibility |
Access Control Devices:
|
| Certifications & Standards |
|
| NDAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |