| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Height | 12.3" |
| Width | 7.3" |
| Depth | 4.5" |
| Weight (Approximate) | 6.45 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage |
|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Compatibility | Altronix one (1) 12VDC/7AH or two (2) 12VDC/4AH batteries |
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |