Experience reliable power distribution for your CCTV setup with the Altronix ALTV2416350CCTV Power Device. This advanced AC wall mount power supply offers 24VAC or 28VAC output, designed to efficiently power up to sixteen devices, including CCTV cameras and heaters. Equipped with either fuse or PTC protected outputs, it ensures optimal safety and performance while maintaining synchronization of your cameras. With convenient installation features and robust surge suppression, this power supply is perfect for both residential and commercial applications.
Key features:
- Outputs: Sixteen (16) fused (ALTV2416350) or PTC protected (ALTV2416350CB) outputs.
- Input: 115VAC, 50/60Hz, 2.7 amp.
- Surge suppression for enhanced protection.
- Illuminated master power switch with built-in circuit breaker.
- Easy installation to save time and costs.
Specifications:
- Output ratings:
- 24VAC @ 14 amp (350VA)
- 28VAC @ 12.5 amp (350VA)
- Main fuse rated @ 15 amp/32V
- Fuses rated @ 3.5 amp
- PTCs rated @ 2.5 amp
- Spare fuse(s) provided
- Dimensions: 13"H x 13.5"W x 3.25"D
| Technical Information | |
|---|---|
| Protection Type | Surge |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage Type | AC |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Output Voltage |
|
| Output Voltage Detail |
|
| Input Current | 2.7 A @ 110V |
| Output Current |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mount |
| Height | 13.5" |
| Width | 13" |
| Depth | 3.3" |
| Weight (Approximate) | 17.20 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
|
| NDAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |
altv2416350.pdf ALTV2416350
altv2416350.pdf MOD-ALTRONIX-ALTV2416350CCTV