| Technical Information | |
|---|---|
| Maximum Countdown Time | 1 Hour |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Type | LED |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 0.8" |
| Width | 2.5" |
| Depth | 3" |
| Weight (Approximate) | 6.40 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |