Allied Telesis AT-MMC2000ST-960 Accessories
AT-MMC2000/ST-960
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Ports | 2 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of ST Ports | 1 |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported |
|
| Fiber Mode Supported | Multi-mode |
| Fiber Optic Cable Wavelength | 850 nm |
| Maximum Distance Supported | 0.50 km |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification |
|
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Adapter |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor |
|
| Height | 0.9" |
| Width | 2.2" |
| Depth | 4" |
| Weight (Approximate) | 6 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | Singapore |
| TAA Compliant | Yes |