| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Network Ports | 24 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 24 |
| Port/Expansion Slot Details |
|
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 4.0 |
| Expansion Slot Type | SFP |
| Shared SFP Slot | Yes |
| Number of SFP Slots | 4 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Layer Supported | 2 |
| Management & Protocols | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Management |
|
| Security Features |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor |
|
| Height | 1.7" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 10.1" |
| Weight (Approximate) | 7.14 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
IEEE:
Electrical/Mechanical Approvals:
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |