| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Network Ports | 8 |
| Uplink Port | No |
| Modular | No |
| Stack Port | No |
| Port/Expansion Slot Details | 8 x Gigabit Ethernet Network |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 10/100/1000Base-TX |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Layer Supported | 3 |
| Management & Protocols | |
|---|---|
| Manageable | No |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported | No |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor |
|
| Height | 0.3" |
| Width | 8.3" |
| Depth | 4.8" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |