| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Network Ports | 5 |
| Uplink Port | No |
| Modular | No |
| Stack Port | No |
| Port/Expansion Slot Details | 5 x Gigabit Ethernet Network |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Layer Supported | 2 |
| Management & Protocols | |
|---|---|
| Manageable | No |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported | No |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor |
|
| Height | 1.4" |
| Width | 6.3" |
| Depth | 4.1" |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | Indonesia |
| Environmentally Friendly | Yes |