Allied Telesis AT-GS91016-10 Accessories
AT-GS910/16-10
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Network Ports | 16 |
| Uplink Port | No |
| Modular | No |
| Stack Port | No |
| Port/Expansion Slot Details | 16 x Gigabit Ethernet Network |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Layer Supported | 2 |
| Management & Protocols | |
|---|---|
| Manageable | No |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Power Supply |
| Redundant Power Supply Supported | No |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor |
|
| Height | 1.5" |
| Width | 10.4" |
| Depth | 7" |
| Weight (Approximate) | 3.31 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |