| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 40.01 GB |
| Drive Performance | |
|---|---|
| Maximum External Data Transfer Rate | 66.7 MB/s (533.6 Mbit/s) |
| Maximum Internal Data Transfer Rate | 290.4 MB/s (2.3 Gbit/s) |
| Spindle Speed (rpm) | 4200 |
| Buffer | 2 MB |
| Average Seek Time | 13 ms |
| Average Latency | 7.14 ms |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Drive Interface | IDE |
| Drive Interface Standard | IDE Ultra ATA/66 (ATA-5) |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 5 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Drive Height | 1/8H |
| Height | 0.4" |
| Width | 2.8" |
| Depth | 3.9" |
| Weight (Approximate) | 3.36 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
|
| Certifications & Standards |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |