| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 480 GB |
| Platform Supported |
|
| Features |
|
| Drive Performance | |
|---|---|
| Maximum External Data Transfer Rate | 6144 MB/s (48 Gbit/s) |
| Maximum Read Transfer Rate | 540 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 460 MB/s |
| Random 4KB Read | 78000IOPS |
| Random 4KB Write | 42000IOPS |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Network (RJ-45) | No |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Durability |
|
| Height | 0.3" |
| Width | 2.8" |
| Depth | 3.9" |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| System Requirements |
Operating System(s):
|
| Certifications & Standards | TAA |
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |