| Technical Information | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Data Transfer Rate | 480 MB/s |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Number of USB 2.0 Ports | 7 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | External |
| Height | 1.1" |
| Width | 4" |
| Depth | 2.4" |
| Weight (Approximate) | 3.04 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Platform Supported |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |