| Storage | |
|---|---|
| Number of Hard Drives Installed | 210 |
| Total Hard Drive Capacity Installed | 1680 TB |
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Number of Processors Installed | 2 |
| Processor Type | Xeon |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 768 GB |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology |
|
| Controllers | |
|---|---|
| Controller Type | 12Gb/s SAS |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 1, 6 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 14 |
| VGA | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating System | Linux |
| Power Description | |
|---|---|
| Number of Power Supplies Installed | 2 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Width | 19" |
| Depth | 36.8" |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |