Adesso WKB-1320CB Accessories
WKB-1320CB
| Keyboard/Keypad | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | RF |
| Keyboard/Keypad Cable Length | 6 ft |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Distance | 30 ft |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Keyboard Form Factor | Full-size (100%) |
| Keyboard/Keypad Features |
|
| Number of Keys | 104 |
| Hot Keys |
|
| Localization | English (US) |
| Number of Hot Keys | 14 |
| Pointing Device | |
|---|---|
| Pointing Device Type | Mouse |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | RF |
| Pointing Device Wireless Operating Distance | 30 ft |
| Pointing Device Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Movement Detection | Optical |
| Movement Resolution (dpi) | 1200 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
| Number of Batteries Supported | 4 |
| Battery Size Supported | AAA |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Pointing Device Color | Black |
| Keyboard/Keypad Height | 0.84" |
| Keyboard/Keypad Width | 17.72" |
| Keyboard/Keypad Depth | 6.57" |
| Pointing Device Height | 1.73" |
| Pointing Device Width | 3.35" |
| Pointing Device Depth | 5" |
| Keyboard/Keypad Weight (Approximate) | 1.14 lb |
| Pointing Device Weight (Approximate) | 3.17 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility |
|
| Device Supported | Desktop Computer |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |