Adesso WKB-1150CB Accessories
WKB-1150CB
| Keyboard/Keypad | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | RF |
| Keyboard/Keypad Features |
|
| Number of Keys | 87 |
| Hot Keys |
|
| Keys Layout | QWERTY |
| Localization | English (US) |
| Pointing Device | |
|---|---|
| Pointing Device Type | Mouse |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | RF |
| Movement Detection | Optical |
| Movement Resolution (dpi) | 1600 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Ergonomic Fit | Right-handed |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
| Battery Size Supported |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Pointing Device Color | Black |
| Keyboard/Keypad Height | 1.50" |
| Keyboard/Keypad Width | 13.80" |
| Keyboard/Keypad Depth | 9.40" |
| Pointing Device Height | 2.30" |
| Pointing Device Width | 2.60" |
| Pointing Device Depth | 4.20" |
| Keyboard/Keypad Weight (Approximate) | 12.32 oz |
| Pointing Device Weight (Approximate) | 4.80 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility |
|
| Device Supported |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |