Adesso NUSCAN-2700R Accessories
NUSCAN 2700R
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Scanning Capability |
|
| Barcode Symbology Supported |
1D:
|
| Image Sensor Type | CMOS |
| Scan Rate | 120 scan/s |
| Maximum Ambient Light | 70000 lux |
| Drop Specification |
Withstanding 1.5m freefall drops |
| Minimum Print Contrast | 25% |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Radio Frequency | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Handheld |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 2.4" |
| Width | 3.4" |
| Length | 6.6" |
| Weight (Approximate) | 3.52 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP54 |
| Application/Usage |
|
| Platform Supported |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |