| Pointing Device | |
|---|---|
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable |
| Pointing Device Cable Length | 6 ft |
| Movement Detection | Optical |
| Movement Resolution (dpi) | 1000 |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Pointing Device Features |
|
| Ergonomic Fit | Right-handed |
| Switch Life (Clicks) | 3 Million |
| Rechargeable | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Included | No |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | USB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.5" |
| Width | 2.5" |
| Depth | 4.7" |
| Weight (Approximate) | 2.88 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Operating System Compatibility |
|
| Platform Supported | PC |
| Device Supported | Computer |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |