Adesso CYBERVIEW2000 Accessories
CYBERVIEW2000
| Technical Information | |
|---|---|
| Recording Formats | Full HD |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Night Vision Distance | 22.97 ft |
| Night Vision Type | Infrared |
| Virtual Assistant Supported |
|
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Image Sensor Type | CMOS |
| Color Supported | Color |
| Field of View | H (horizontal) 63 degrees; V (vertical) 50 degrees; D (diagonal) 89 degrees |
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Video | |
|---|---|
| Video Formats |
|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Maximum Frame Rate | 15 fps |
| Lens | |
|---|---|
| Lens Type | Fixed |
| Maximum Focal Length | 4 mm |
| Lens Included | Yes |
| Lens Mount Type | M12-mount |
| Maximum Aperture | f/2.0 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Remote Management | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 5 V DC |
| Power Source Type |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mount Type |
|
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Height | 4.4" |
| Width | 3.3" |
| Diameter | 3.3" |
| Weight (Approximate) | 6.56 oz |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature | 14°F (-10°C) |
| Maximum Operating Temperature | 113°F (45°C) |
| Maximum Operating Humidity | 80% |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Features |
|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |