| Keyboard/Keypad | |
|---|---|
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Number of Keys | 88 |
| Keyboard/Keypad Features |
|
| Hot Keys | Windows Key |
| Localization | English (US) |
| Keystroke Life | 5 Million Cycle |
| Pointing Device | |
|---|---|
| Pointing Device Type | TouchPad |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | USB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Keyboard/Keypad Height | 0.50" |
| Keyboard/Keypad Width | 8.25" |
| Keyboard/Keypad Length | 11.75" |
| Weight (Approximate) | 1.50 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
It combines the control on an integrated touchpad with the features of a standard mini keyboard which provides a small yet powerful input device. |
| System Requirements |
Operating System(s):
|
| Operating System Compatibility |
|
| Platform Supported | PC |
| Device Supported |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |