| Keyboard/Keypad | |
|---|---|
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Keyboard/Keypad Cable Length | 6 ft |
| Number of Keys | 87 |
| Keyboard/Keypad Features |
|
| Hot Keys | Windows Key |
| Localization | English (US) |
| Keystroke Life | 5 Million Cycle |
| Pointing Device | |
|---|---|
| Pointing Device Type | Trackball |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Included | No |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | USB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Keyboard/Keypad Height | 0.75" |
| Keyboard/Keypad Width | 11.75" |
| Keyboard/Keypad Depth | 6" |
| Weight (Approximate) | 1.20 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility |
|
| Platform Supported | PC |
| Device Supported |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |