| Technical Information | |
|---|---|
| Recording Formats | Full HD |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision | Yes |
| Night Vision Distance | 131.23 ft |
| Night Vision Type | Infrared |
| Number of IR LEDs | 27 |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Image Sensor Type | CMOS |
| Color Supported | Color |
| Field of View | Horizontal Viewing Angle 62.7° - 2.7° - Vertical Viewing Angle 38.5° - 1.6° |
| Effective Camera Resolution | 2 Megapixel |
| Video | |
|---|---|
| Video Formats |
|
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Maximum Frame Rate | 60 fps |
| Horizontal Resolution | 1800 TVL |
| Lens | |
|---|---|
| Lens Type | Varifocal |
| Minimum Focal Length | 4.60 mm |
| Maximum Focal Length | 165.60 mm |
| Lens Included | Yes |
| Lens Mount Type | Board Mount |
| Minimum Aperture | f/5 |
| Maximum Aperture | f/1.55 |
| Optical Zoom | 36x |
| Exposure | |
|---|---|
| Shortest Shutter Speed | 1/64000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1 Second |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Remote Management | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Storage Type | Memory Card |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mount Type |
|
| Form Factor | Bullet |
| Durability |
|
| Color Family | Gray |
| Product Color | Dark Gray |
| Height | 4.9" |
| Width | 4.8" |
| Depth | 14.3" |
| Weight (Approximate) | 4.98 lb |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature | -40°F (-40°C) |
| Maximum Operating Temperature | 122°F (50°C) |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Features |
|
| Indoor/Outdoor | Outdoor |
| Impact Protection Rating | IK10 |
| Ingress Protection Rating | IP67 |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |