| Display & Graphics | |
|---|---|
| Image Sensor Type | CMOS |
| Image Sensor Size | 1/3.2" |
| White Balance Modes |
|
| Color Supported | Color |
| Field of View | 126.9° |
| Effective Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Video | |
|---|---|
| Video Formats |
|
| Maximum Video Resolution | 2592 x 1944 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Lens | |
|---|---|
| Lens Type | Fixed |
| Maximum Focal Length | 1.90 mm |
| Lens Included | Yes |
| Lens Mount Type | Board Mount |
| Wide Angle | Yes |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Focus Modes | Fixed Focus |
| Exposure | |
|---|---|
| Shortest Shutter Speed | 1/10000 Second |
| Longest Shutter Speed | 1/5 Second |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Protocols |
|
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators | Power LED |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Power Consumption | 2.91 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mount Type | Surface Mount |
| Form Factor | Dome |
| Durability | Vandal Resistant |
| Height | 2.3" |
| Diameter | 4.3" |
| Weight (Approximate) | 6.74 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Features |
|
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| System Requirements | Microsoft Internet Explorer 8.0 or newer (full functionality) |
| Certifications & Standards |
|
| Impact Protection Rating | IK08 |
| Security Features |
|
| Platform Supported | PC |