| Technical Information | |
|---|---|
| Recording Formats | HD |
| HD Recording | Yes |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Image Sensor Type | CMOS |
| Color Supported | Color |
| Effective Camera Resolution | 3 Megapixel |
| Video | |
|---|---|
| Video Formats |
|
| Maximum Video Resolution | 2048 x 1536 |
| Lens | |
|---|---|
| Lens Type | Fixed |
| Maximum Focal Length | 1.90 mm |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Remote Management | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mount Type |
|
| Form Factor | Dome |
| Height | 2.4" |
| Weight (Approximate) | 15.73 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Indoor/Outdoor | Outdoor |