| Technical Information | |
|---|---|
| Recording Formats | HD |
| HD Recording | Yes |
| Night Vision Distance | 131.23 ft |
| Number of IR LEDs | 6 |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Image Sensor Type | CMOS |
| Color Supported |
|
| Effective Camera Resolution | 3 Megapixel |
| Video | |
|---|---|
| Video Formats |
|
| Maximum Video Resolution | 2048 x 1536 |
| Lens | |
|---|---|
| Lens Type | Fixed |
| Maximum Focal Length | 3.60 mm |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Remote Management | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mount Type |
|
| Form Factor | Dome |
| Height | 3.4" |
| Diameter | 4.5" |
| Weight (Approximate) | 3.21 lb |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |