| Keyboard/Keypad | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyswitch Technology | Rubber Dome |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Features |
|
| Number of Keys | 105 |
| Localization | English (US) |
| Pointing Device | |
|---|---|
| Pointing Device Type | Mouse |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Operating Distance | 32.81 ft |
| Pointing Device Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Movement Detection | Optical |
| Movement Resolution (dpi) | 1600 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Battery Size Supported | AAA |
| Battery Chemistry | Alkaline |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Pointing Device Color | Black |
| Keyboard/Keypad Height | 25.50" |
| Keyboard/Keypad Width | 5.23" |
| Pointing Device Height | 1.35" |
| Pointing Device Width | 2.30" |
| Pointing Device Weight (Approximate) | 1.94 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Operating System Compatibility |
|
| Platform Supported | PC |
| Country of Origin | China |