1515L 15-Inch LCD Desktop (VGA Video Interface, AccuTouch, USB/RS232 Touch Controller Interface, Worldwide-Version, Anti-Glare, Charcoal Gray)
E210772
Select model
Key features:
- 55-inch Full HD display with vibrant colors and sharp details.
- Up to 40 touches for seamless interaction.
- Commercial grade design for continuous use in demanding environments.
- 3-year warranty with optional extended coverage.
- Flexible mounting options in portrait, landscape, or tabletop orientations.
- Built-in Ambient Light Sensor for automatic panel color adjustments.
Specifications:
- Model: 5503L
- Bezel Color: Black
- Display: 55" / 1397 mm diagonal, active matrix TFT LCD
- Native Resolution: Full HD 1920 x 1080 @ 60Hz
- Touch Technology: TouchPro® PCAP and Infrared
- Brightness (typical): 450 nits
- Contrast Ratio: 4000:1
- Weight: Unpackaged 81.76 lbs / 37.09 Kg
- Maximum Operating Time: 24 hours/day
- Warranty: 3 years standard, optional extended warranties available
Main Features
-
Connection: USB
| Technical Information | |
|---|---|
| Screen Size Class | 15" |
| Viewable Screen Size | 15" |
| Screen Mode | XGA |
| Response Time | 11.70 ms |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Horizontal Viewing Angle | 140° |
| Vertical Viewing Angle | 115° |
| Backlight Technology | LED |
| Video | |
|---|---|
| Maximum Resolution | 1024 x 768 |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Contrast Ratio | 700:1 |
| Brightness | 250 Nit |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen Type | AccuTouch |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| VGA | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Operating Power Consumption | 13 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| VESA Mount Compatible | Yes |
| VESA Mount Standard | 75 x 75 |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Dark Gray |
| Height | 12.2" |
| Width | 13.8" |
| Depth | 6.9" |
| Weight (Approximate) | 7.30 lb |
| Weight with Stand (Approximate) | 10.60 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
mod-touch-solutions-entry-level-lcds-elo-monitor-datasheet-elo-touch-1215l.pdf E210772
mod-touch-solutions-entry-level-lcds-elo-monitor-datasheet-elo-touch-1509l.pdf E210772
mod-touch-solutions-entry-level-lcds-elo-monitor-datasheet-elo-touch-1515l.pdf E210772
mod-touch-solutions-entry-level-lcds-elo-monitor-datasheet-elo-touch-1715l.pdf E210772
mod-touch-solutions-entry-level-lcds-elo-monitor-datasheet-elo-touch-1915l.pdf E210772
mod-touch-solutions-entry-level-lcds-elo-monitor-manual-elo-touch-1215l.pdf E210772
mod-touch-solutions-entry-level-lcds-elo-monitor-manual-elo-touch-1509l.pdf E210772
mod-touch-solutions-entry-level-lcds-elo-monitor-manual-elo-touch-1515l-1715l-1915l.pdf E210772
elo-touch-solutions-1515l-multifunction.pdf E210772
elo-touch-solutions-entry-level-lcds.pdf E210772
mod-touch-solutions-entry-level-lcds-elo-monitor-datasheet-elo-touch-1215l.pdf MOD-TOUCH-SOLUTIONS-ENTRY-LEVEL-LCDS
mod-touch-solutions-entry-level-lcds-elo-monitor-datasheet-elo-touch-1509l.pdf MOD-TOUCH-SOLUTIONS-ENTRY-LEVEL-LCDS
mod-touch-solutions-entry-level-lcds-elo-monitor-datasheet-elo-touch-1515l.pdf MOD-TOUCH-SOLUTIONS-ENTRY-LEVEL-LCDS
mod-touch-solutions-entry-level-lcds-elo-monitor-datasheet-elo-touch-1715l.pdf MOD-TOUCH-SOLUTIONS-ENTRY-LEVEL-LCDS
mod-touch-solutions-entry-level-lcds-elo-monitor-datasheet-elo-touch-1915l.pdf MOD-TOUCH-SOLUTIONS-ENTRY-LEVEL-LCDS
mod-touch-solutions-entry-level-lcds-elo-monitor-manual-elo-touch-1215l.pdf MOD-TOUCH-SOLUTIONS-ENTRY-LEVEL-LCDS
mod-touch-solutions-entry-level-lcds-elo-monitor-manual-elo-touch-1509l.pdf MOD-TOUCH-SOLUTIONS-ENTRY-LEVEL-LCDS
mod-touch-solutions-entry-level-lcds-elo-monitor-manual-elo-touch-1515l-1715l-1915l.pdf MOD-TOUCH-SOLUTIONS-ENTRY-LEVEL-LCDS