Elo 27'' Outdoor Open Frame Kiosk Ready
E399052
Select model
Key features:
- 55-inch Full HD display with vibrant colors and sharp details.
- Up to 40 touches for seamless interaction.
- Commercial grade design for continuous use in demanding environments.
- 3-year warranty with optional extended coverage.
- Flexible mounting options in portrait, landscape, or tabletop orientations.
- Built-in Ambient Light Sensor for automatic panel color adjustments.
Specifications:
- Model: 5503L
- Bezel Color: Black
- Display: 55" / 1397 mm diagonal, active matrix TFT LCD
- Native Resolution: Full HD 1920 x 1080 @ 60Hz
- Touch Technology: TouchPro® PCAP and Infrared
- Brightness (typical): 450 nits
- Contrast Ratio: 4000:1
- Weight: Unpackaged 81.76 lbs / 37.09 Kg
- Maximum Operating Time: 24 hours/day
- Warranty: 3 years standard, optional extended warranties available
Main Features
-
Connection: USB, Ethernet
| Technical Information | |
|---|---|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP66 |
| Impact Protection (IK) Rating | IK10 |
| Panel Technology | Thin Film Transistor (TFT) |
| Operation Hours | 24 Hours/7 Days |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Number of Screens | 1 |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Display Screen Type | LCD |
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Number of Simultaneous Touchpoints | 10 |
| Display Resolution | 1920 x 1080 |
| Graphics Modes | Full HD |
| Response Time | 14 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Backlight Technology | LED |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Maximum LED Life | 5.7 Year |
| Video | |
|---|---|
| Scan Format | 1080p |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 1320 Nit |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Serial | Yes |
| RS-232C Input | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Operating System | Android 10 |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Off-Mode Power Consumption | 260 mW |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature | -4°F (-20°C) |
| Maximum Operating Temperature | 140°F (60°C) |
| Minimum Storage Temperature | -22°F (-30°C) |
| Maximum Storage Temperature | 176°F (80°C) |
| Minimum Operating Humidity | 10% |
| Maximum Operating Humidity | 90% |
| Minimum Storage Humidity | 10% |
| Maximum Storage Humidity | 95% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Standard | 200 x 100 |
| Mount Type |
|
| Height | 16.3" |
| Width | 25.9" |
| Depth | 2.6" |
| Weight (Approximate) | 29.98 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Application/Usage |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |
mod-touch-solutions-entry-level-lcds-elo-monitor-datasheet-elo-touch-1215l.pdf MOD-TOUCH-SOLUTIONS-ENTRY-LEVEL-LCDS
mod-touch-solutions-entry-level-lcds-elo-monitor-datasheet-elo-touch-1509l.pdf MOD-TOUCH-SOLUTIONS-ENTRY-LEVEL-LCDS
mod-touch-solutions-entry-level-lcds-elo-monitor-datasheet-elo-touch-1515l.pdf MOD-TOUCH-SOLUTIONS-ENTRY-LEVEL-LCDS
mod-touch-solutions-entry-level-lcds-elo-monitor-datasheet-elo-touch-1715l.pdf MOD-TOUCH-SOLUTIONS-ENTRY-LEVEL-LCDS
mod-touch-solutions-entry-level-lcds-elo-monitor-datasheet-elo-touch-1915l.pdf MOD-TOUCH-SOLUTIONS-ENTRY-LEVEL-LCDS
mod-touch-solutions-entry-level-lcds-elo-monitor-manual-elo-touch-1215l.pdf MOD-TOUCH-SOLUTIONS-ENTRY-LEVEL-LCDS
mod-touch-solutions-entry-level-lcds-elo-monitor-manual-elo-touch-1509l.pdf MOD-TOUCH-SOLUTIONS-ENTRY-LEVEL-LCDS
mod-touch-solutions-entry-level-lcds-elo-monitor-manual-elo-touch-1515l-1715l-1915l.pdf MOD-TOUCH-SOLUTIONS-ENTRY-LEVEL-LCDS