Brother PT-D800W Label Printers
PT-D800W
Select model
Main Features
-
Equipment Format: Desktop
-
Connection: USB
-
Printing Technology: Thermal Transfer
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Application/Usage | Desktop |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type | Label |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 5.7" |
| Width | 4.6" |
| Depth | 7.6" |
| Weight (Approximate) | 3.26 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported |
|
| Certifications & Standards |
UL Listed Certification |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
1 Year Limited |