Brother PTP900WC Label Printers
PTP900WC
Select model
Main Features
-
Equipment Format: Desktop
-
Connection: Serial, USB
-
Printing Technology: Thermal Transfer
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 2.36 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 360 |
| Maximum Print Width | 1.26" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Application/Usage | Desktop |
| Features | Mirror Printing |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 6 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Network Ready | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11b/g/n |
| Cutter | |
|---|---|
| Cutter | Yes |
| Cutting Method | Automatic |
| Cut Type | Full/Partial Cut |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Maximum Label Width | 1.42" |
| Maximum Label Length | 39.37" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported |
Windows:
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Power Adapter |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 5.7" |
| Width | 4.6" |
| Depth | 7.6" |
| Weight (Approximate) | 3.26 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported |
|