Zebra ZQ610 Plus Mobile Printer Healthcare, 2-inch Wide, 203 dpi, 4.5 ips, Bluetooth 4.x/Wi-Fi, Linered Platen, 0.75" Core
ZQ61-HUFA0D4-00
Select model
Key Features:
- Instant Wake-Up: Automatically wakes up when a print job is sent, reducing idle time.
- Fast Wireless Connections: Supports 802.11ac Wi-Fi and Bluetooth® for reliable and quick data transfer.
- Large Color Display: User-friendly interface for easy operation and configuration.
- Business Tough: Engineered for all-day, every-day enterprise use with a durable build.
- Exceptional Battery Management: High-capacity batteries deliver performance with Power Smart Print Technology™.
Specifications:
- Model: ZQ610 Plus
- Print Resolution: 203 dpi
- Print Speed: Up to 4.5 inches per second
- Battery: 3250 mAh removable PowerPrecision+ battery
- Connectivity: 802.11ac, Bluetooth 4.2, USB 2.0
- Durability: IP54 rating for dust and water resistance
- Memory: 256 MB RAM, 512 MB Flash
- Dimensions: 6.73 in. L x 3.6 in. W x 2.85 in. H
- Weight: 1.33 lbs
Main Features
-
Equipment Format: Desktop
-
Rugged: Commercial
-
Print Speed: 5 in/s
-
Battery Capacity: High Capacity
-
DPI: 203 dpi
-
Connection: Ethernet
-
Optional Upgrades: Clip Mount
-
Max Width: 2 mm
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 4.53 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Length | 32.01" |
| Maximum Print Width | 1.89" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Mobile Device Printing | Yes |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP54 |
| Character Sets |
|
| Optional Connectivity |
|
| Print Technology | Direct Thermal |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 256 MB |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Media Sensor |
|
| Media Thickness | 6.50 mil |
| Maximum Roll Diameter | 2.20" |
| Maximum Label Width | 2.18" |
| Maximum Label Length | 32" |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Software | |
|---|---|
| Operating System Supported | Link-OS |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Capacity | 3250 mAh |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 32°F (0°C) - 122°F (50°C) |
| Operating Relative Humidity | 10% - 90% |
| Storage Temperature | -13°F (-25°C) - 149°F (65°C) |
| Storage Relative Humidity | 10% - 90% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 2.9" |
| Width | 3.6" |
| Depth | 6.7" |
| Weight (Approximate) | 1.32 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Platform Supported |
|
| Certifications & Standards |
Emissions:
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
zq600-series.pdf ZQ61-HUFA0D4-00
mod-zq610-plus-hc-zebra-label-printer-datasheet.pdf MOD-ZQ610-PLUS-HC
mod-zq610-plus-hc-zebra-label-printer-quick-guide-2.pdf MOD-ZQ610-PLUS-HC
mod-zq610-plus-hc-zebra-label-printer-user-manual.pdf MOD-ZQ610-PLUS-HC