Zebra - DT Printer,ZQ610 2''/48mm;CPCL,ZPL,802.11AC/BT4.1, DT/Linered Platen, 3/4'' Core,English,Grouping 0,Extended Battery,Belt Clip
ZQ61-AUWA0B0-00
Select model
Key features:
- **Fast and dependable wireless connections** with 802.11ac and Bluetooth 4.1
- **Instant wake-up over Wi-Fi** for immediate printing availability
- **High-capacity battery** options for extended use
- **User-friendly color display** for easy configuration
- **Durable design** built for all-day enterprise use
Specifications:
- Model: ZQ610
- Print Technology: Direct thermal
- Maximum Print Width: 1.9 in./48 mm
- Maximum Print Speed: Up to 4.5 in./115 mm per second
- Battery: 3250 mAh PowerPrecision+ Li-Ion battery
- Operating Temperature: -4°F to 122°F/-20°C to 50°C
- Connectivity: 802.11ac, Bluetooth 4.1, USB 2.0
- Dimensions: 6.5 in. L x 3.5 in. W x 2.75 in. H
- Weight: 1.33 lbs/0.6 kg
- IP Rating: IP43 (IP54 with soft case)
Main Features
-
Equipment Format: Mobile
-
POS: Yes
-
Connection: USB, Bluetooth
-
Printing Technology: Direct Thermal
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Receipt Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 4.53 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Length | 32" |
| Maximum Print Width | 1.89" |
| Application/Usage | Mobile |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 256 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Wireless LAN | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type |
|
| Maximum Roll Diameter | 2.20" |
| Maximum Label Width | 2.18" |
| Maximum Label Length | 32" |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Portable |
| Height | 2.8" |
| Width | 3.5" |
| Depth | 6.5" |
| Weight (Approximate) | 1.32 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Platform Supported |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
mod-zq610-zebra-label-printer-datasheet.pdf ZQ61-AUWA0B0-00
mod-zq610-zebra-label-printer-user-manual.pdf ZQ61-AUWA0B0-00
zq600-series-hc.pdf MOD-ZQ610