zeb.hardware.Zebra ZD510..
ZD51013-D01E00GA
Select model
Main Features
-
Connection: USB, Ethernet, Bluetooth
| Technical Information | |
|---|---|
| Recommended Use | Wristband Print |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Mono Print Speed | 4.02 in/s |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Maximum Print Length | 21.97" |
| Maximum Print Width | 1.19" |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Real Time Clock | Yes |
| Features |
|
| Mobile Device Printing | Yes |
| Connectivity Technology | Wired |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 256 MB |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB Host | Yes |
| USB | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Network Ready | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Media Types & Handling | |
|---|---|
| Media Type | Wristband |
| Fonts & Emulation | |
|---|---|
| Language Emulation |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 39.9°F (4.4°C) - 104°F (40°C) |
| Operating Relative Humidity | 20% - 85% |
| Storage Temperature | 140°F (60°C) |
| Storage Relative Humidity | 5% - 85% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Portable |
| Height | 7" |
| Width | 5" |
| Depth | 9.5" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Power Cable Localization |
|
| Certifications & Standards |
|
| Energy Star | Yes |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
mod-zd510-hc-zebra-wristbands-printers-datasheet.pdf ZD51013-D01E00GA
mod-zd510-hc-zebra-wristbands-printers-quick-guide.pdf ZD51013-D01E00GA
mod-zd510-hc-zebra-wristbands-printers-user-manual.pdf ZD51013-D01E00GA
zd510-hc.pdf MOD-ZD510-HC