Zebra TC77 Mobile Computer 2D SE4750, 4GB/32GB, 2 SIM, 1 Micro SD, GMS
TC77HL-5MK24BG-NA
Select model
Key features:
- Ultra-Rugged Design: Built to survive 8 ft drops, and certified with IP65/IP68 rating.
- Advanced Touchscreen: High-definition display with multi-touch capabilities, even in wet conditions.
- Super-Fast Scanning: Capture 1D/2D barcodes with SimulScan technology.
- Long-Lasting Battery: PowerPrecision+ battery provides up to 15 hours of usage.
- Dual SIM Support: Stay connected with multiple carrier options for better coverage.
Specifications:
- Dimensions: 6.3 in. L x 3.3 in. W x 1.1 in. D
- Weight: 13.3 oz./376 g
- Display: 4.7 in. HD (1280 x 720)
- Battery: Li-Ion 3.7 V, 4620 mAh
- Operating System: Android 10, upgradeable through A11/R
- CPU: Qualcomm Snapdragon™ 660 octa-core, 2.2 GHz
- Humidity: 5% to 95% non-condensing
- Sealing: IP65 and IP68
- Camera: 5 MP front, 13 MP rear
- Wireless LAN: IEEE 802.11 a/b/g/n/ac
Main Features
-
Operation System: Android
-
Rugged: Industrial
-
GPS: Yes
-
Range: Standard Range
-
Connection: Bluetooth, USB
-
Keyboard: 53 Key Virtual Terminal
-
Camera: 13MP Rear Facing Camera + 5MP Front Facing Camera
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Scanning Capability |
|
| Scan Engine Model | SE4750 |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scanner Range | Standard Range |
| Google Mobile Services (GMS) | Yes |
| Sensor Type |
|
| Multi-SIM Supported | Yes |
| Number of SIM Card Supported | 2.0 |
| SIM Size Supported | Nano |
| Features |
|
| Drop Specification |
Multiple 6 ft./1.8 m drop to concrete across full operating temperature range, multiple 8 ft./2.4 m drop to concrete at room temperature per MIL-STD 810G |
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Qualcomm |
| Processor Type | Snapdragon |
| Processor Model | 660 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Flash Memory | 32 GB |
| Memory Card Supported | microSD |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 4.7" |
| Screen Mode | HD |
| Screen Resolution | 1280 x 720 |
| Display Screen Type | LED |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Keyboard/Keypad | |
|---|---|
| Buttons & Keys |
On-screen keypad and Enterprise Keyboard |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/d/h/i/r/k/v/w |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 BLE |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Cellular Network Supported | GSM |
| Cellular Data Connectivity Technology |
|
| GPS | Yes |
| Global Navigation Satellite System (GNSS) Supported | BeiDou/Galileo/GLONASS |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front Camera | Yes |
| Front Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 13 Megapixel |
| Software | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| Upgradable Operating System | Android 14 |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Capacity | 4620 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | Yes |
| Maximum Battery Run Time | 15 Hour |
| Battery Voltage | 3.70 V |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | -4°F (-20°C) to 122°F (50°C) |
| Storage Temperature | -40°F (-40°C) to 158°F (70°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 5% to 95% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Phone-size |
| Rugged | Yes |
| Height | 6.3" |
| Width | 3.3" |
| Depth | 1.1" |
| Weight (Approximate) | 13.30 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage |
|
| Ingress Protection (IP) Rating |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
Subject to the terms of Zebra's hardware warranty statement, the TC72/TC77 Series is warranted against defects in workmanship and materials for a period of 1 (one) year from the date of shipment. For complete warranty statement, please visit: http://www.zebra.com/warranty |
mod-tc77-zebra-handheld-terminals-datasheet.pdf TC77HL-5MK24BG-NA
mod-tc77-zebra-handheld-terminals-quick-guide-1.pdf TC77HL-5MK24BG-NA
mod-tc77-zebra-handheld-terminals-user-manual.pdf TC77HL-5MK24BG-NA