Zebra TC77 Mobile Computer SE4770, 4GB/32GB, IP65, 4.7", 4G LTE, WiFi 5
TC77HL-5MJ24BG-NA
Select model
Key features:
- Ultra-Rugged Design: Built to survive 8 ft drops, and certified with IP65/IP68 rating.
- Advanced Touchscreen: High-definition display with multi-touch capabilities, even in wet conditions.
- Super-Fast Scanning: Capture 1D/2D barcodes with SimulScan technology.
- Long-Lasting Battery: PowerPrecision+ battery provides up to 15 hours of usage.
- Dual SIM Support: Stay connected with multiple carrier options for better coverage.
Specifications:
- Dimensions: 6.3 in. L x 3.3 in. W x 1.1 in. D
- Weight: 13.3 oz./376 g
- Display: 4.7 in. HD (1280 x 720)
- Battery: Li-Ion 3.7 V, 4620 mAh
- Operating System: Android 10, upgradeable through A11/R
- CPU: Qualcomm Snapdragon™ 660 octa-core, 2.2 GHz
- Humidity: 5% to 95% non-condensing
- Sealing: IP65 and IP68
- Camera: 5 MP front, 13 MP rear
- Wireless LAN: IEEE 802.11 a/b/g/n/ac
Main Features
-
Operation System: Android
-
Rugged: Industrial
-
Battery Capacity: High Capacity
-
Range: Standard Range
-
Connection: Bluetooth, USB
-
Camera: 13MP Rear Facing Camera + 5MP Front Facing Camera
| Technical Information | |
|---|---|
| Phone Style | Bar |
| Sensor Type |
|
| Processor | |
|---|---|
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Chipset | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Qualcomm |
| Chipset Model | Snapdragon 660 |
| Memory | |
|---|---|
| Built-in Memory | 32 GB |
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Card Slot | Yes |
| Memory Card Supported |
|
| Maximum Memory Card Size Supported | 256 GB |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 4.7" |
| Screen Mode | HD |
| Screen Resolution | 1280 x 720 |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen Type | Capacitive |
| Camera | |
|---|---|
| Rear Camera | Single |
| Rear Camera Resolution | 13 Megapixel |
| Front Camera | Single |
| Front Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Built-in Flash | Yes |
| Input Devices | |
|---|---|
| Input Method | Touchscreen |
| Software | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| Operating System Version | Android 11 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Contract Type | SIM-free |
| Multi-SIM Supported | Yes |
| Number of SIM Card Supported | 2 |
| SIM Size Supported | Nano |
| Cellular Network Supported |
|
| Cellular Generation | 4G |
| Cellular Data Connectivity Technology |
|
| GPS Receiver | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 BLE |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/d/h/i/r/k/v/w |
| Near Field Communication | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Capacity | 4620 mAh |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 6.3" |
| Width | 3.3" |
| Depth | 1.1" |
| Weight (Approximate) | 13.30 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
mod-tc77-zebra-handheld-terminals-datasheet.pdf TC77HL-5MJ24BG-NA
mod-tc77-zebra-handheld-terminals-quick-guide-1.pdf TC77HL-5MJ24BG-NA
mod-tc77-zebra-handheld-terminals-user-manual.pdf TC77HL-5MJ24BG-NA