Zebra TC73 Mobile Computer SE55 Advanced Range, 4GB/64GB, Wi‑Fi 6E, 5G, Bluetooth 5.2, RFID
TC7301-0T1K4B1000-NA
Select model
Main Features
-
RFID: Yes
-
Operation System: Android
-
Rugged: Industrial
-
RAM/FLASH: 4GB / 64 GB
-
Battery Capacity: Standard
-
Range: Extended Range
-
Connection: NFC, USB, 5G
-
Camera: 16MP Rear Facing Camera + 8MP Front Facing Camera
-
Included Battery: Yes
-
Battery Features: Warm Swap
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Scanning Capability | 1D |
| Scan Engine Model | SE55 |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scanner Range | Advanced Range |
| Google Mobile Services (GMS) | Yes |
| Sensor Type |
|
| Features | Gorilla Glass |
| Drop Specification |
Multiple 10 ft./3.05 m drops to concrete at room temp per MIL-STD 810H Multiple 8 ft./2.4 m drops to concrete over operating temp -20° C to 50° C per MIL-STD 810H |
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Model | 6490 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 2.70 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Flash Memory | 64 GB |
| Memory Card Supported | microSD |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 6" |
| Screen Mode | Full HD |
| Screen Resolution | 1080 x 2160 |
| Display Screen Type | LED |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front Camera | Yes |
| Front Camera Resolution | 16 Megapixel |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 8 Megapixel |
| Software | |
|---|---|
| Operating System | Android |
| Upgradable Operating System | Android 16 |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Capacity | 4400 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | Yes |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | -4°F (-20°C) to 122°F (50°C) |
| Storage Temperature | -40°F (-40°C) to 158°F (70°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 9% to 95% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Rugged | Yes |
| Height | 1.1" |
| Width | 3.4" |
| Length | 7" |
| Weight (With Battery) | 12.31 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Application/Usage |
|
| Ingress Protection (IP) Rating |
|
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
tc73-tc78.pdf TC7301-0T1K4B1000-NA
tc73-tc78.pdf MOD-TC73