Zebra TC52ax-HC Mobile Computer Healthcare, Wi-Fi 6, 5.0 in, 4GB/64GB, SE4720, Android 11
TC520L-1HCMH7T-FT
Select model
- 5-inch Full HD display for exceptional readability.
- Seamless barcode capture on various surfaces with integrated scanners.
- High-quality imaging with a 13 MP rear camera for documentation.
- Robust communication options including secure texting and push-to-talk functionality.
- Durable and disinfectant-ready design for strict healthcare conditions.
- Hot-swappable battery ensures extended operation without downtime.
- Dimensions: 6.1 in. L x 2.9 in. W x 0.73 in. H
- Weight: TC52ax-HC: 9.1 oz.; TC52x-HC: 9.3 oz.
- Battery: PowerPrecision+, 4150 mAh, hot-swap supported
- Processor: Qualcomm Snapdragon™ 660, 2.45 GHz
- Memory: TC52x-HC: 32 GB; TC52ax-HC: 64 GB UFS
- Camera: 13 MP rear, 5 MP front
- Wireless: Wi-Fi 6, Bluetooth 5.x
- Operating System: Android 11, upgradeable
- Sealing: IP65 rating for water and dust resistance
- Drop Specification: 4 ft. drop protection
Main Features
-
Target Industry: Healthcare
-
Operation System: Android
-
Rugged: Industrial
-
Range: Standard Range
-
Connection: Bluetooth, USB
-
Pin: 7
-
Camera: 13MP Rear Facing Camera + 5MP Front Facing Camera
-
Battery Features: BLE Battery
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Scanning Capability |
|
| Scan Engine Model | SE4720 |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scanner Range | Standard Range |
| Google Mobile Services (GMS) | Yes |
| Sensor Type |
|
| Brightness | 600 Nit |
| Features |
|
| Drop Specification |
Multiple 4 ft./1.2 m drops to tile over concrete over 14° F to 122° F/-10° C to 50° C |
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Qualcomm |
| Processor Type | Snapdragon |
| Processor Model | 660 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 2.45 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Flash Memory | 64 GB |
| Memory Card Supported | microSD |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 5" |
| Screen Mode | Full HD |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Display Screen Type | LED |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Front Camera | Yes |
| Front Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 13 Megapixel |
| Software | |
|---|---|
| Operating System | Android 11 |
| Upgradable Operating System | Android 14 |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Capacity | 4150 mAh |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | -4°F (-20°C) to 122°F (50°C) |
| Storage Temperature | -40°F (-40°C) to 158°F (70°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 5% to 95% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Phone-size |
| Rugged | Yes |
| Height | 0.7" |
| Width | 2.9" |
| Depth | 0.7" |
| Length | 6.1" |
| Weight (With Battery) | 9.14 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Ingress Protection (IP) Rating |
|
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
mod-tc52ax-zebra-handheld-terminals-datasheet.pdf TC520L-1HCMH7T-FT
mod-tc52ax-zebra-handheld-terminals-user-manual.pdf TC520L-1HCMH7T-FT
mod-tc52ax-zebra-handheld-terminals-datasheet.pdf MOD-TC52AX
mod-tc52ax-zebra-handheld-terminals-user-manual.pdf MOD-TC52AX