Zebra TC21 Mobile Computer Wi-Fi, Android, SE4100, 3GB/32GB, 13MP, Extended Battery
TC210K-01B232-NA
Select model
The Zebra TC21 Mobile Computer is designed for both small and large businesses, offering a robust solution for workforce productivity without compromising on value. With its lightweight and compact design, it allows for seamless one-handed operation. Equipped with a large 5-inch high-definition touchscreen, this touch computer is both indoor and outdoor friendly. Built to last, the TC21 is rugged and reliable, featuring Gorilla Glass protection. It comes pre-loaded with powerful Mobility DNA tools, simplifying device management, data capture, and security. The TC21 is available in multiple configurations, including WiFi-only and WiFi/cellular, ensuring that your workforce has the right connectivity options to operate efficiently across various environments.
Key Features
- Android 10 Operating System for easy training and updates
- 5-Inch High Definition Display for optimal visibility
- Rugged Design with IP67 sealing; withstands water, dust, and drops
- Powerful 13 MP Rear Camera for versatile data capture
- Removable Battery options for extended shifts
- VoWiFi and VoLTE Technology for superior voice quality
Specifications
- Dimensions: 6.22 in. L x 3.11 in. W x 0.54 in. D
- Weight: 8.32 oz. (standard battery)
- Display: 5.0 in. HD (1280 x 720), Corning Gorilla Glass
- Camera: Rear - 13 MP; Optional Front - 5 MP
- Battery: Standard - 3300 mAh; Enhanced - 5400 mAh
- Operating System: Android 10
- RAM: Options from 2 GB to 4 GB
- Sealing: IP67 for rugged protection
- Wireless Connectivity: WiFi, Bluetooth 5.0, GPS
Main Features
-
Operation System: Android
-
Rugged: Commercial
-
GPS: Yes
-
Range: Short Range
-
Connection: NFC, USB
-
Pin: 2
-
Camera: 13MP Rear Facing Camera
-
Battery Features: Rechargeable
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Scanning Capability |
|
| Scan Engine Model | SE4100 |
| Image Sensor Type | Imager |
| Scanner Range | Standard Range |
| Google Mobile Services (GMS) | Yes |
| Sensor Type |
|
| Features |
|
| Drop Specification |
5 ft./1.5 m drop to concrete per MIL-STD-810G with optional protective boot 4 ft./1.2 m drop to concrete per MIL-STD-810G across operating temperature |
| Processor & Chipset | |
|---|---|
| Processor Manufacturer | Qualcomm |
| Processor Type | Snapdragon |
| Processor Model | 660 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 1.80 GHz |
| Memory | |
|---|---|
| Standard Memory | 3 GB |
| Flash Memory | 32 GB |
| Memory Card Supported | microSD |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 5" |
| Screen Mode | HD |
| Screen Resolution | 1280 x 720 |
| Display Screen Type | LED |
| Touchscreen Information | |
|---|---|
| Touchscreen | Yes |
| Multi-touch Screen | Yes |
| Keyboard/Keypad | |
|---|---|
| Buttons & Keys |
Scan on each side; volume up/down; power;push-to-talk (PTT) keys |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/d/h/i/r/k/v/w |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.0 BLE |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| GPS | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Camera | |
|---|---|
| Rear Camera | Yes |
| Rear Camera Resolution | 13 Megapixel |
| Software | |
|---|---|
| Operating System | Android 10 |
| Upgradable Operating System | Android 14 |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Capacity | 5400 mAh |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | Yes |
| Removable Battery | Yes |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 14°F (-10°C) to 122°F (50°C) |
| Storage Temperature | -22°F (-30°C) to 158°F (70°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 5% to 95% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Phone-size |
| Rugged | Yes |
| Height | 6.2" |
| Width | 3.1" |
| Depth | 0.7" |
| Weight (With Battery) | 9.49 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage |
|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP67 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
Subject to the terms of Zebra's hardware warranty statement, the TC21 and TC26 are warranted against defects in workmanship and materials for a period of 1 (one) year from the date of shipment. For the complete warranty statement, please visit: www.zebra.com/warranty |
mod-tc21-zebra-handheld-terminals-user-manual.pdf TC210K-01B232-NA
cf40b21962629d5df83cd6fda7ce3357.pdf MOD-TC21