Zebra 7895-2110-4000 In-counter Barcode Readers
7895-2110-4000
Select model
Key features:
- Rapid checkout performance with advanced scanning technology for all barcode types.
- Optional color camera for enhanced product recognition and loss prevention.
- Integrated support for Digimarc® to drive faster checkout from any angle.
- Intelligent illumination that activates only when items are present.
- Superior durability, featuring solid-state technology with no moving parts.
- Easy servicing design, allowing quick repairs with fewer components.
Specifications:
- Physical Characteristics:
- Long scanner: 20 in. L x 11.5 in. W x 4.00 in. D
- Medium scanner: 15.7 in. L x 11.5 in. W x 4.00 in. D
- Short scanner: 13.9 in. L x 11.5 in. W x 4.00 in. D
- Weight: Long scanner - 14.6 lb; Long scanner/scale - 17.6 lb
- Imaging Technology:
- Type: Multiple CMOS Array Imager
- Illumination: Intelligent, item-detection controlled
- Connectivity:
- Single-cable and dual-cable protocols
- Multiple USB ports for peripherals
- User Environment:
- Operating Temperature: 32°F to 104°F
- Storage Temperature: -40°F to 158°F
- Humidity: 20% to 95% non-condensing
- Power Consumption:
- Idle mode: 3.0 W; Active mode: 5.5 W
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Capability |
|
| Barcode Symbology Supported |
2D:
Digimarc:
|
| Image Sensor Type | Imager |
| Scan Mode | Trigger |
| Features |
|
| Image Formats |
|
| Illumination Type | LED |
| Illumination Color | White |
| Power Description | |
|---|---|
| Maximum Operating Power Consumption | 6 W |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 32°F (0°C) to 104°F (40°C) |
| Storage Temperature | -40°F (-40°C) to 158°F (70°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 20% to 95% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Width | 11.5" |
| Depth | 4" |
| Length | 15.7" |
| Weight (Approximate) | 15.70 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Application/Usage |
|
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |
mp7000.pdf 7895-2110-4000
mp7000.pdf MOD-MP7000