Wasp 633808931339 Companion Pocket Barcode Scanners
633808931339
Select model
Key Features:
- Durable ABS plastic construction that withstands multiple 6' drops to concrete.
- Compact pen-style design for ergonomic comfort and easy handling.
- Supports pre-amble and post-amble characters, enhancing functionality.
- Compatible with linear (1D) barcodes, including Code 39, Code 128, and UPC.
- Quick installation via USB port without any additional software.
- Includes a 6' coiled USB cable for ease of use.
Specifications:
- Optical Characteristics:
- Depth of field: 1 mm
- Resolution: 0.127 mm (5 mil)
- Rate: 100 mm - 600 mm/sec
- Tilt angle: 45° - 90°
- Electrical Characteristics:
- Sensor: Photo Diode
- Light source: 650 nm LED
- Supply voltage: 5 VDC ± 10%
- Mechanical Characteristics:
- Surge power:
Main Features
-
Connection: USB
-
Scanner Capability: 1D
| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Cable |
| Scanning Capability | 1D |
| Barcode Symbology Supported |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Wand |
| Height | 1.2" |
| Width | 5.9" |
| Depth | 0.9" |
| Weight (Approximate) | 2.68 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
USB Cable separate |
| Country of Origin | Taiwan |
wwr2900.pdf 633808931339
wwr2900.pdf MOD-WASP-WWR2900-WANDREADER